Zamknij

Centralny Park Inwestycyjny Dźwierzno szansą dla rozwoju regionu

09:41, 17.09.2019 | J.R
REKLAMA
Skomentuj
fot. Starostwo Powiatowe w Toruniu

Na konferencji pod tym hasłem spotkali się 12 września 2019 r. przedstawiciele rządu, samorządów, instytucji wsparcia biznesu oraz operatorzy krajowych systemów zaopatrzenia w energię, wodę i gaz, by opracować plan utworzenia CPI.

Inicjatywa jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku na atrakcyjne tereny inwestycyjne.  Opracowania planu pozyskania 468 ha terenów zlokalizowanych w gminie Chełmża – bezpośrednio przy autostradzie A1 – podjęła się Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o. o. Dzięki staraniom Starosty Toruńskiego Marka Olszewskiego oraz Wójta Gminy Chełmża Jacka Czarneckiego, na konferencję przybyli Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. 

Pierwsza część konferencji poświęcona była prezentacji potencjału terenów inwestycyjnych w okolicach Dźwierzna. Poza ministrami wypowiadali się na ten temat  dr Krzysztof Senger – Członek Zarządu PAIH, Przemysław Sztandera – Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz specjaliści z firm doradczych i konsultingowych. Powiat Toruński na spotkaniu reprezentowali Starosta Marek Olszewski, Wicestarosta Michał Ramlau oraz Przewodniczący Rady Powiatu Paweł Polikowski. Po tym wstępie rozpoczęły się dwa równoległe panele dyskusyjne: prawno-finansowy, który miał opracować projekt formy organizacyjnej przedsięwzięcia oraz techniczno-organizacyjny, który zajął się konkretami związanymi z przygotowaniem i uzbrojeniem terenu pod inwestycje.

Na spotkaniu podsumowującym pracę w obu panelach, wszyscy uczestnicy byli zgodni co do tego, że CPI to szansa rozwojowa dla regionu, którą należy wykorzystać i zdeterminowani, by współdziałać dla zrealizowania tego celu w najkrótszym możliwym czasie.

Spotkanie w sprawie Parku poprzedziła konferencja prasowa, w czasie której padły ważne dla mieszkańców powiatu toruńskiego deklaracje w sprawie DK10. Opracowano plan inwestycyjny dla budowy rond o dużej przepustowości na przecięciu dróg powiatowych i gminnych z „dziesiątką” w Lubiczu Górnym i Lubiczu Dolnym. Trwają też prace nad przygotowaniem projektu budowy trasy S10, która odciąży drogi lokalne. Starosta Olszewski wraz z Wójtem Czarneckim złożyli także na ręce ministra Adamczyka wniosek o wybudowanie węzła autostradowego w Dźwierznie w związku z przygotowaniami do utworzenia Centralnego Parku Inwestycyjnego. – Traktuję to jako przyjęte zobowiązanie – będziemy przygotowywali się do rozwiązania tego problemu. – powiedział minister Adamczyk, i dodał:  – Jedno jest pewne, ta strefa musi pracować dla polskiej gospodarki, a autostrada ma jej służyć. (starostwo powiatowe)

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© chelmza365.pl | Prawa zastrzeżone