Zaproponowane zmiany wynikają z konieczności dostosowania obecnych przepisów w zakresie sporządzania decyzji o warunkach zabudowy do znowelizowanej w ubiegłym roku ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która wprowadziła m.in. nowe narzędzie planistyczne w postaci tzw. planów ogólnych.
W OSR projektu wskazano, że regulacja ujednolica formę i treść decyzji o warunkach zabudowy wydawanych przez gminy w okresie przejściowym, tj. do momentu wejścia w życie planów ogólnych. Zdaniem resortu rozwoju opracowanie decyzji WZ będzie łatwiejsze "ponieważ rozporządzenie wykonawcze określi sposób jej przygotowania".
"Projektowane rozporządzenie regulujące sposób ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu uwzględnia sposób określania w decyzji m.in. linii zabudowy, maksymalnej intensywności zabudowy, udziału powierzchni zabudowy, szerokości elewacji frontowej, wysokości zabudowy i minimalnego udziału powierzchni biologicznie czynnej" - wyjaśniono w OSR.
Ponadto nowe rozporządzenie określa sposób ustalania wielkości tych parametrów w oparciu o analizę urbanistyczną.
Zgodnie z art. 61 ust. 1 pkt 1 znowelizowanej ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym analizie urbanistycznej nie będzie poddawana funkcja zabudowy w związku ze zniesieniem zasady kontynuacji funkcji występującej w otoczeniu. Zasada kontynuacji funkcji została zastąpiona wymogiem zgodności decyzji o warunkach zabudowy z ustaleniami planu ogólnego, zgodnie z art. 13a ust. 5 ww. ustawy.
Analizie urbanistycznej w dalszym ciągu poddawane będą parametry związane z zabudową, tak by zachować ład przestrzenny rozumiany jako ciągłość zabudowy o zbliżonych gabarytach i usytuowaniu na działce. Wartości wskaźników opisujących zabudowę wynikające z analizy będą dostosowywane do maksymalnych wartości tych parametrów określonych w planie ogólnym, co zostanie uregulowane w rozporządzeniu.
mp/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz