Zamknij

Centralny Park Inwestycyjny Dźwierzno szansą dla rozwoju regionu

09:41, 17.09.2019 | J.R
Skomentuj fot. Starostwo Powiatowe w Toruniu
REKLAMA

Na konferencji pod tym hasłem spotkali się 12 września 2019 r. przedstawiciele rządu, samorządów, instytucji wsparcia biznesu oraz operatorzy krajowych systemów zaopatrzenia w energię, wodę i gaz, by opracować plan utworzenia CPI.

Inicjatywa jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku na atrakcyjne tereny inwestycyjne.  Opracowania planu pozyskania 468 ha terenów zlokalizowanych w gminie Chełmża – bezpośrednio przy autostradzie A1 – podjęła się Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o. o. Dzięki staraniom Starosty Toruńskiego Marka Olszewskiego oraz Wójta Gminy Chełmża Jacka Czarneckiego, na konferencję przybyli Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. 

Pierwsza część konferencji poświęcona była prezentacji potencjału terenów inwestycyjnych w okolicach Dźwierzna. Poza ministrami wypowiadali się na ten temat  dr Krzysztof Senger – Członek Zarządu PAIH, Przemysław Sztandera – Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz specjaliści z firm doradczych i konsultingowych. Powiat Toruński na spotkaniu reprezentowali Starosta Marek Olszewski, Wicestarosta Michał Ramlau oraz Przewodniczący Rady Powiatu Paweł Polikowski. Po tym wstępie rozpoczęły się dwa równoległe panele dyskusyjne: prawno-finansowy, który miał opracować projekt formy organizacyjnej przedsięwzięcia oraz techniczno-organizacyjny, który zajął się konkretami związanymi z przygotowaniem i uzbrojeniem terenu pod inwestycje.

Na spotkaniu podsumowującym pracę w obu panelach, wszyscy uczestnicy byli zgodni co do tego, że CPI to szansa rozwojowa dla regionu, którą należy wykorzystać i zdeterminowani, by współdziałać dla zrealizowania tego celu w najkrótszym możliwym czasie.

Spotkanie w sprawie Parku poprzedziła konferencja prasowa, w czasie której padły ważne dla mieszkańców powiatu toruńskiego deklaracje w sprawie DK10. Opracowano plan inwestycyjny dla budowy rond o dużej przepustowości na przecięciu dróg powiatowych i gminnych z „dziesiątką” w Lubiczu Górnym i Lubiczu Dolnym. Trwają też prace nad przygotowaniem projektu budowy trasy S10, która odciąży drogi lokalne. Starosta Olszewski wraz z Wójtem Czarneckim złożyli także na ręce ministra Adamczyka wniosek o wybudowanie węzła autostradowego w Dźwierznie w związku z przygotowaniami do utworzenia Centralnego Parku Inwestycyjnego. – Traktuję to jako przyjęte zobowiązanie – będziemy przygotowywali się do rozwiązania tego problemu. – powiedział minister Adamczyk, i dodał:  – Jedno jest pewne, ta strefa musi pracować dla polskiej gospodarki, a autostrada ma jej służyć. (starostwo powiatowe)

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz