Zamknij

Pilotażowy program dla dzieci i młodzieży. Rodzice powinni o tym wiedzieć!

11:43, 24.08.2024 Źródło: Radio Zet Aktualizacja: 09:37, 26.08.2024
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Ministerstwo Zdrowia, we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ), ogłosiło start pilotażowego programu diagnostyki stóp, który skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 16 lat. Program, który obejmie 24 tysiące młodych pacjentów, ma na celu wczesne wykrywanie wad postawy, co może przyczynić się do skuteczniejszego leczenia i zapobiegania dalszym problemom zdrowotnym.

W ramach programu dzieci i młodzież będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań stóp w szesnastu ośrodkach na terenie całego kraju, bez konieczności posiadania skierowania.

- Program jest skierowany do dzieci od 5. roku życia, aby już od tego wieku profilaktycznie badać małych pacjentów pod kątem wad postawy – wyjaśnia doktor Maciej Karaszewski z Narodowego Funduszu Zdrowia, który nadzoruje realizację programu.

Jak podkreśla Karaszewski, pilotaż ma na celu ocenę efektywności wczesnego wykrywania wad kończyn dolnych u dzieci, co jest kluczowe dla późniejszej terapii i korekcji postawy.

Znaczenie wczesnej diagnostyki

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Zdrowia, wady postawy mogą dotyczyć nawet 90% dzieci i młodzieży. Resort ostrzega, że zignorowanie problemu może negatywnie wpływać na cały układ ruchowy. Nieleczone wady kończyn dolnych, w tym nieprawidłowości w budowie stopy, mogą prowadzić do zaburzeń funkcji stawu kolanowego, co z kolei może oddziaływać na cały łańcuch biokinematyczny dziecka.

- Wczesne zdiagnozowanie wad postawy u dzieci zapewnia skuteczniejszą terapię – podkreśla Ministerstwo Zdrowia w komunikacie.

Szeroki zakres badań

W ramach programu młodzi pacjenci będą mieli możliwość przeprowadzenia różnorodnych badań, w tym manualnych, podoskopowych oraz komputerowych. Badania te pozwolą na ocenę stanu stóp, zdiagnozowanie przyczyn bólu oraz sprawdzenie kształtu i stabilności stóp. Dodatkowo, badania umożliwią wykrycie ewentualnych zgrubień na podeszwie, co może wskazywać na rozwijające się problemy zdrowotne.

Finansowanie i czas trwania programu

Na realizację programu Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył około 5,5 miliona złotych. Program potrwa do 2025 roku, a pełną listę placówek realizujących badania można znaleźć na stronie internetowej NFZ.

(Źródło: Radio Zet)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%