Zamknij
REKLAMA

Polski Ład: pracownik zyska, czy jednak straci? Sprawdziliśmy

09.00, 29.11.2022 D.W.
Skomentuj Fot. Pixabay.com
REKLAMA

Resort Finansów przekonuje, że pracownicy "na etacie" zyskają na Polskim Ładzie. Mówią o konkretnych kwotach.

Polski Ład to plan odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19. W teorii ma zmniejszyć nierówności społeczne i stworzyć lepsze warunki do życia dla wszystkich obywateli. korzystne zmiany podatkowe dla 20 mln Polaków, w tym podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł dla każdego.

Od początku mówiło się, że na zmianach w Polskim ładzie 2.0 zyskają najwięcej pracownicy najmniej zarabiający. Ich wynagrodzenia w porównaniu do wynagrodzenia z 2021 r. ulegną podwyższeniu. Zmiany w podatkach zrekompensują straty, które ponieśli podatnicy zarabiający powyżej 12 000 zł.

Są wątpliwości

Wielu Polaków wciąż nie wie jednak, czy zyskają, czy jednak stracą na Polskim Ładzie. Zagadnieniu przyjrzał się ostatnio m.in. Fakt. Jak podaje tabloid, w przypadku niektórych podatników wszystko rozstrzygnie się dopiero przy rocznym rozliczeniu. Część osób będzie mieć bowiem podatek liczony aż dwa razy. Skarbówka weźmie ich pod lupę.

- Ten rok upływa pod znakiem dwóch wielkich reform podatkowych. Pierwsza reforma to Polski Ład – podniosła kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł, ale także zlikwidowała odliczenie składki zdrowotnej od podatku. Druga reforma, będącą korektą Polskiego Ładu, czyli Niskie Podatki – obniżyła PIT z 17 do 12 proc. Te trzy największe zmiany sprawiły, że podatnikom, w tym pracującym – na rękę, w większości powinno więcej wpływać na konto w porównaniu z 2021 r.

- informują dziennikarze Faktu.

Będą oszczędności, czy straty?

Na stronie NISKIE PODATKI.PL dostępny jest specjalny kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić, jak reforma wpływa na pensje pracowników pracujących "na etacie". To narzędzie rządowe.

Przy minimalnej pensji 3490 złotych pracownik powinien zyskać w skali roku ponad 1930 złotych, a po kolejnej podwyżce (do 3600 zł) ma zaoszczędzić już jednak 1900 złotych.

Przy wyższych pensjach sprawa wygląda nieco inaczej. Przy 4500 brutto różnica między 2022, a 2023 ma wynieść 1643 złote, a przy 5500 już 1359 złotych. Zarabiający jeszcze więcej zyskają już jednak zdecydowanie mniej. Pensja 8000 tys. to różnica w wysokości 646 złotych. Wyliczenia nie uwzględniają ulg, z których mogą korzystać podatnicy.

Przypomnijmy, że pracodawcy do 28 lutego 2023 r. mają obowiązek wystawić wszystkim pracującym PIT-11. Wstępnie wypełnione przez skarbówkę rozliczenia będą dostępne w usłudze Twój e-PIT od 15 lutego 2023 r.

(D.W.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%