Zamknij
REKLAMA

Chełmża. Wyjeżdżasz za granicę? Gdzie można zrobić test na COVID-19?

13:57, 24.02.2021 | J.R
Skomentuj

W chwili obecnej powszechną praktyką u osób które dużo podróżują, pracują poza granicami kraju, lub po prostu dla własnego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa innych chcą wykluczyć zakażenie jest wykonanie testu w kierunku zakażenia wirusem Sars-Cov2.

Test COVID19 Ag to szybki immunochromatograficzny test do jakościowego wykrywania określonych antygenów SARS-CoV-2, obecnych w ludzkiej nosogardzieli.

Alternatywą dla drogich testów genetycznch PCR, na wynik których pacjent musi czekać minimum kilka godzin stały się testy antygenowe.

Testy te uznawane są przy przekroczeniu granic ( oczywiście nie do wszystkich państw gdyż np. Francja, Egipt czy Irlandia nadal wymagają testu PCR ). Podróżujący do Niemiec< Austrii, Włoch, Anglii, Szwecji i wielu innych krajów mogą wykonać test antygenowy, którego wynik jest dostępny już po 15 minutach od chwili pobrania materiału.

Metoda testowania jest podobna do testu PCR gdyż jest to wymaz z nosogardzieli pacjenta. Jak twierdzą sami pacjenci moment pobierania wymazu nie należy do przyjemnych, ale w chwili obecnej jest jedynym sposobem na szybkie wykluczenie zakażenia.

W Grudziądzu podmiotem leczniczym wykonującym tego typu testy jest Grudziądzkie Centrum Medyczne GRUMED przy ul. Mieszka I 5.

Wykonujemy testy od poniedziałku do piątku, koniecznie po wcześniejszej rejestracji telefonicznej pod numerami 56 643 00 00 lub 505 400 938. Pacjenci otrzymują wynik po 15 minutach. Na życzenie pacjenta wydajemy wynik w języku angielskim lub niemieckim co jest bardzo ważne szczególnie dla osób wyjeżdzających za granicę.

Koszt testu jest znacząco niższy niż testu PCR gdyż jest to maxymalnie 170zł w przypadku zaświadczenia w języku obcym – mówi Michał Krykant – Dyrektor Centrum Medycznego GRUMED

Dostępność testu, jego cena i szybki wynik powoduje, że z takiej alternatywy korzystają również osoby, które np. miały kontakt z osobą zakażoną i chcą upewnić się, że nie przechodzą choroby bezobjawowo i nie zarażają innych – dowiadujemy się w CM GRUMED

Wykonywane testy zgodnie z rekomendacją WHO oraz Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób zakaźnych spełniają warunki pozwalające na stosowanie ich w celach diagnostycznych co oznacza, że cechują się czułością powyżej 80%i swoistością powyżej 97% w porównaniu do metody genetycznej.

Wykonanie testu przed wyjazdem za granicę pozwala uniknąć wielu nieprzyjemności, w niektórych krajach kar, ale co najważniejsze 14 dniowej kwarantanny.

W Centrum Medycznym GRUMED uruchomiono także wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów punkt poboru wymazów DRIVE THRU, gdzie można poddać się testowi bez konieczności wychodzenia z samochodu, który cieszy się również dużym zainteresowaniem.

Jak przygotować się do badania?

  • istotnym jest aby przed wykonaniem testu nie spożywać posiłków na min 3 godziny przed badaniem.
  • powstrzymać się co najmniej na 2 godziny przed badaniem od przyjmowania donosowych środków przeciwdrobnoustrojowych np. krople do nosa, maści, areozole.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%