Podczas budowy najczęstszymi elementami, które zostają przez inwestora zignorowane lub potraktowane po macoszemu, są akcesoria dachowe. Nawet orynnowanie, które jest również istotnym elementem, niedostaje tyle uwagi, na ile zasługuje. Nic dziwnego więc, że wybór akcesoriów dachowych,takich jak kalenica,zostawiany jest wykonawcy. Decyzja, która oszczędza czas inwestora, może niestety skutkować niesnaskami i niezadowoleniem, gdy okaże się, że te detale zmieniają wymarzony wygląd dachu i nie pasują do wizji właściciela.
W tym artykule opowiemy:
Czym jest kalenica?
Kalenicąnazywamy szczytową, poziomą linię dachu, która jest punktem spotkania płaszczyzn dachu. W przypadku dachów wielopołaciowych, każde spotkanie dwóch krawędzi, czy to szczytowych, czy skośnych będzie nazywane kalenicą. Jest ona elementem ochronnym i dekoracyjnym. Na kalenicę składa się belka o takiej samej nazwie, z której wykonany jest szczyt dachu. Pod nią znajduje się połączenie wstępnego krycia – folia dachowa lub deskowanie z papą, kontrłat, wsporników łaty kalenicowej, wywietrzników kalenicowych, taśmy uszczelniająco-wentylacyjnej i gąsiorów. Te ostatnie służą jako obudowa szczytowej linii. To gąsiory będą jednym z najwidoczniejszych elementów kalenicy, a do tego ich prawidłowe wykonanie i funkcjonowanie jest kluczowe do długiej żywotności całego dachu.
Rola kalenicy
Kalenica ma za zadanie tworzyć trójkąt konstrukcji dachowej. Razem z krokwiami i belkami utrzymują sztywność całej konstrukcji. Dodatkowo kalenica zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i chroni spód dachu przed zatęchnięciem i zanieczyszczeniami. To dzięki szczelinie wentylacyjnej powietrze może dostać się pod połać dachową i odprowadzić zgromadzoną tam wilgoć, a później wydostać przez kalenicę. To dzięki niej regulowany jest przepływ powietrza, a tym samym stan, szczelność i wytrzymałość dachu. Oprócz tego kalenica spełnia funkcję zwieńczenia estetycznego.
Rynek kalenic
Tak jak wiele jest różnych pokryć dachowych, tak tylemoże być modeli kalenic. Ważnym jest, by kalenica była odpowiednio dobrana do rodzaju pokrycia dachowego. Na to wpływa nie tylko rodzaj, ale też rozmiar, kąt schodzenia się połaci, a także kształt i kolor pokrycia.
Przy blaszanym pokryciu, kalenica wykonywana jest jako element standardowych obróbek blacharskich i materiał wykorzystywany do ich wytworzenia to blacha z powłoką ochronną (połyskujący poliester lub matowy poliuretan). Najpopularniejsze dostępne modele to:
Najważniejsze fakty
Kalenica to jedna z najbardziej wystających części dachu, dlatego należy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu i zabezpieczeniu jej. Przy zakupie powinniśmy zwrócić uwagę na uzgodnienie stylowe i techniczne z resztą dachu– wszystkie części najlepiej zakupić u tego samego producenta. Estetyczna i odpowiednio dobrana kalenica zwieńczy nasz dach zarówno funkcjonalnie, jak i estetycznie.