Zamknij

Oznaczenia szyb w oknach

07:29, 21.03.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 07:29, 21.03.2024
freepik.com freepik.com

Wielu niedoświadczonych klientów nie potrafi rozróżnić poszczególnych modeli okien. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem osoby spoza branży budowlanej często nie zaprzątają sobie głowy detalami, w które wyposażają swoje produkty twórcy stolarki okiennej. Warto pamiętać, że okna do domu lub mieszkania mogą znacząco się od siebie różnić, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie. Kluczowe informacje charakteryzujące dany model można odczytać, rozszyfrowując oznaczenia szyb w oknach. Ten tekst jest poświęcony właśnie im.

Gdzie szukać oznaczeń okien?

Stolarka okienna stanowi bardzo pojemną grupę produktów, a konkretne modele okien różnią się pod wieloma względami. Oprócz estetyki w grę wchodzą tak ważne kwestie jak termoizolacyjność, izolacja akustyczna czy bezpieczeństwo. To kluczowe parametry mające wpływ na poczucie komfortu domowników oraz potrzeby energetyczne budynku. Odpowiadają za nie przede wszystkim pakiet szybowy, budulec ramy okna, zastosowane okucia oraz dodatkowe akcesoria. W tym tekście skupiamy się na szybach, które znacząco rzutują na walory danego okna. Aby ułatwić identyfikację przeszkleń, producenci stolarki okiennej stosują zestandaryzowane oznaczenia szyb w oknach. Umiejętność ich dekodowania pozwala upewnić się, o jakim modelu okien mówimy w danej sytuacji i czego można spodziewać się po zastosowanych przeszkleniach.

Odczytywanie opisów szyby nie zawsze jest zadaniem prostym, gdyż różni producenci stosują różne nazewnictwo. Zanim przejdziemy do wyjaśnienia tych oznaczeń, sprawdźmy, gdzie można znaleźć kody charakteryzujące dany pakiet szybowy. Informacji o szybie znajdują się na ramce przyszybowej, pomiędzy jej taflami szkła. Taka lokalizacja oznaczeń nie narusza estetyki szyby, a jednocześnie jest bezpieczna – informacje nie znikną w wyniku czyszczenia ani działania promieni słonecznych.

Oznaczenia pakietów szybowych

Zanim zaczniesz czytać resztę tekstu, podejdź do najbliższego okna i postaraj się namierzyć oznaczenie zamontowanej w nim szyby. Co widzisz? Zapewne jest to cykl znaków, najczęściej cyfr i liter, które na pierwszy rzut oka przypominają tajny kod rodem z filmów szpiegowskich. Jeśli ty również masz takie wrażenie, to z pewnością musisz przeczytać ten tekst do końca.

Zazwyczaj oznaczenia szyb zawierają ciąg cyfr oddzielonych separatorami, na przykład 3/15/3/15/3. Takie oznaczenie odnosi się do pakietu trzyszybowego, składającego się z trzech szyb monolitycznych o szerokości 3 mm każda i dwóch ramek o szerokości 15 mm. Pierwsza cyfra oznacza więc grubość tafli, druga odstęp, trzecia znów grubość szyby itd. Całkowita szerokość pakietu szybowego wynosi w tym przykładzie 39 mm (suma wszystkich liczb widniejących na oznaczeniu). W przypadku innego pakietu dwuszybowego, oznaczenie mogłoby wyglądać na przykład tak: 5/15/5 (dwie szyby i przestrzeń między nimi), a dla pakietu czteroszybowego: 4/16/4/15/4/16/4. Proste, prawda?

Nie wszystkie oznaczenia są jednak tak jednoznaczne. Wynika to z różnych technologii stosowanych w przeszkleniach. Niektóre szyby są wyposażone w funkcjonalne folie, mające za zadanie zwiększenie odporności na włamania lub podniesienie poziomu bezpieczeństwa domowników w razie stłuczenia szyby. Inne pakiety szybowe są wypełnione gazem szlachetnym (np. kryptonem lub argonem), dzięki czemu przepuszczają mniej ciepła. Takie dodatki komplikują nieco zadanie jeśli chodzi o odczytywanie oznaczeń szyb. Ta różnorodność wynika z faktu, że różni producenci stosują różne technologie i nazwy, co rzutuje na kod oznaczenia. Poniżej prezentujemy dwa przykłady, które unaocznią te różnice. Jeśli któreś oznaczenie będzie dla ciebie niejasne, pamiętaj, że zawsze możesz zwrócić się o pomoc do sprzedawcy lub bezpośrednio do producenta.

Oznaczenia szyb w oknach – przykłady

33.1/12Kr/5/12Kr/3MAT – pakiet trzyszybowy, w którym zewnętrzna szyba składa się z dwóch trzymilimetrowych tafli zespolonych jedną warstwą folii (33.1), szyba środkowa ma 5 mm, a wewnętrzna szyba jest matowa i ma szerokość 3 mm. Pomiędzy szybami znajdują się ramki dystansowe o szerokości 12 mm, a przestrzeń między nimi jest wypełniona kryptonem (12Kr).

FNE04/12/F04ONE/12/ F04 – pakiet trzyszybowy, w którym zewnętrzna szyba ma 4 mm i jest wyposażona w powłokę Thermofloat, szyba środkowa ma 4 mm i powłokę ONE, a wewnętrzna szyba ma również 4 mm i brak dodatkowych powłok. Pomiędzy szybami znajdują się ramki dystansowe o szerokości 12 mm bez wypełnienia gazem szlachetnym.

Jeszcze więcej informacji o oknie

Wewnątrz ramek można zobaczyć inne oznaczenia, które informują o cechach danej szyby. Te dane obejmują:

· datę produkcji pakietu szybowego;

· współczynnik przenikania światła (TL) – wyrażany w procentach, który określa, ile światła przenika przez szybę do wnętrza pomieszczenia. Im wyższa wartość TL, tym bardziej przezroczysta szyba i więcej naturalnego światła dostaje do wnętrza domu;

· współczynnik izolacyjności termicznej szyby (Ug) – wyrażany w jednostce W/m2K, który opisuje, ile ciepła ucieka przez daną szybę. Im niższa wartość Ug, tym lepsza izolacyjność termiczna;

· współczynnik izolacyjności akustycznej (Rw) – wyrażany w decybelach (dB), który określa stopień ochrony domowników przed hałasami z zewnątrz. Im wyższy Rw, tym skuteczniejsza izolacja akustyczna.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%