Zamknij

Czy kolejki do lekarzy w kujawsko-pomorskim są krótsze? Raport NFZ

22.13, 23.09.2019 J.R Aktualizacja: 13.31, 09.10.2019
Skomentuj
REKLAMA

W kwietniu tego roku zlikwidowano limity na wykonywanie tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego oraz na zabiegi usuwania zaćmy. Celem działań resortu zdrowia miało być zlikwidowanie kolejek na te świadczenia. Wprowadzenie reformy poskutkowało zwiększeniem dostępności wymienionych usług medycznych w większości województw.

Na konferencji prasowej w marcu bieżącego roku minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział zniesienie limitów na wybrane świadczenia zdrowotne. - Zdecydowaliśmy, że będziemy finansowali w sposób bezlimitowy część świadczeń, w tym: tomografię komputerową i rezonans magnetyczny oraz świadczenia z zakresu usuwania zaćmy - powiedział minister Szumowski. Ogłoszone zmiany weszły w życie 1 kwietnia.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez portal SwiatPrzychodni.pl, do kwietnia 2019 roku średni czas oczekiwania na badanie rezonansem magnetycznym w województwie kujawsko-pomorskim wynosił 189 dni. Krócej czekało się na wykonanie tomografii komputerowej –  67 dni. Najgorsza sytuacja miała miejsce w przypadku zabiegu usunięcia zaćmy, na którego wykonanie średnia długość kolejki wynosiła 597 dni.

Pięć miesięcy po wejściu w życie reformy, można zauważyć, że sytuacja w województwie kujawsko-pomorskim uległa poprawie. Obecnie na badania rezonansem czeka się 102, a na tomografię 44 dni. Natomiast średnia długość kolejek do usunięcia zaćmy skróciły się do 291 dni. Przyjmując, że dalsze zmiany długości czasu oczekiwania będą następowały w tym samym tempie, to kolejki na zabieg usunięcia zaćmy zostaną zlikwidowane w ciągu 5, na tomografię w ciągu 10, a na rezonans 6 miesięcy.   

Choć kolejki skróciły się, to kujawsko-pomorskie plasuje się w środku stawki województw pod względem najkrótszych czasów oczekiwania. W przypadku badań rezonansem i tomografem jest odpowiednio szóstym i dziewiątym województwem z najkrótszymi kolejkami. Gorzej wygląda sytuacja czasu oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy – kujawsko-pomorskie plasuje się na trzynastym miejscu. 

SwiatPrzychodni.pl to działający od 2011 roku serwis internetowy o tematyce medycznej. Misją portalu jest umożliwienie wyszukiwania placówek publicznej służby zdrowia z najkrótszymi kolejkami, zgodnie z hasłem przewodnim „Nie czekaj bez sensu!” Dane udostępniane na stronie pochodzą wyłącznie z wiarygodnego źródła, jakim są raporty Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pod koniec sierpnia 2019 roku w serwisie istniały aktywne profile ponad 25 tysięcy ośrodków zdrowia, na których temat użytkownicy opublikowali ok. 40 tys. opinii. Serwis jest odwiedzany przez niemal milion użytkowników miesięcznie.

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%