Zamknij

Gmina Miasta Chełmża z medalem za ochronę zabytków

22:11, 09.09.2019 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

W sobotę (7 września) Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyła się gala inaugurująca wojewódzkie obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Podczas uroczystości wręczyliśmy medale Hereditas Saeculorum w uznaniu za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków. Odebrali je Gmina Miasta Chełmża, Jerzy Okoński, Dariusz Subocz oraz Anna Soborska-Zielińska i Marek Zieliński.

To wyraz uznania dla osób zaangażowanych w działania na rzecz ochrony naszego materialnego dziedzictwa kulturowego. Przyznając te wyróżnienia promujemy dobre praktyki i osiągnięcia w tej dziedzinie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Gmina Miasta Chełmża została wyróżniona w kategorii I - prace konserwatorskie i restauratorskie za remont i modernizację wieży ciśnień w Chełmży. Wzniesiona w 1900 roku wieża reprezentuje rzadkie połączenie stylu neogotyckiego z tzw. stylem wernakularnym i jest jednym z symboli rozwoju Chełmży z końca XIX, zaznaczonego wyraziście w panoramie miasta. W ramach projektu modernizacyjnego wykonano między innymi remont konstrukcji dachu, ściany wieży poddane zostały kompleksowej renowacji i konserwacji. Uzupełniono liczne ubytki cegieł, spoinowania, powierzchnię cegieł oczyszczono, restauracji poddano drzwi wejściowe. Wewnątrz wzmocniono stropy Foerstera, naprawiono posadzki na parterze i piętrze, przeprowadzono renowację schodów i podestów drewnianych. Przedsięwzięcie zrealizowano przy współudziale środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Prace zostały wykonane na wysokim poziomie technicznym z poszanowaniem zasad konserwatorskich.

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© chelmza365.pl | Prawa zastrzeżone