Zamknij
REKLAMA

Chopper - ponadczasowy model cały czas na topie

12:07, 24.03.2021 | materiały partnera

Chopper najprościej mówiąc, jest przerobionym motocyklem. Jego cechą charakterystyczną jest pozbawienie go zbędnych elementów w celu uzyskania lepszych osiągów. Ten model pojazdu jest w Polsce bardzo popularny. Idealnie sprawdza się na długich trasach, a jego użytkownikami są najczęściej osoby lubiące samotne podróże. Ceny chopperów bywają wysokie, więc należy dobrze przemyśleć decyzję o zakupie konkretnego modelu. Na co zwracać uwagę przygotowując się do zakupu choppera?

Skąd wzięła się moda na choppery?

Choppery zostały wynalezione, a jakże w Stanach Zjednoczonych. Pod koniec lat 50. XX wieku motocykliści, chcąc usprawnić swoje Harleye, zaczęli pozbawiać je zbędnych elementów. Zaczęli od usunięcia przedniego błotnika, klaksonu, czy dużego oświetlenia. Siedzenia wymienili na małe siedziska, a duży bak paliwowy zamienili na małe zbiorniki. Z czasem również szerokie opony zostały zamienione na mniejsze. Tak pomniejszony motocykl nadawał się do przemierzania długich, samotnych tras. Początkowo wszystkie te przeróbki służyły podniesieniu szybkości motocyklu. Dopiero po jakimś czasie zaczęto zwracać uwagę również na wizualną stronę pojazdów. Największa fala popularności tego rodzaju motocykli związana jest z premierą filmu „Easy Rider”. Fani zachwyceni stylem życia hippisów zaczęli coraz chętniej inwestować w choppery.

Współczesne choppery

Choppery są pojazdami przeznaczonymi na dłuższe trasy. Nie osiągają zbyt dużej prędkości, więc idealnie nadają się również do jazdy miejskiej. Ich cechami charakterystycznymi są:

  • przedłużony widelec
  • wąskie i długie przednie koło
  • szerokie tylne koło
  • nisko ułożone, wąskie siodełko
  • wąskie lagi, najczęściej bez osłon
  • krótkie błotniki, zarówno z przodu jak i z tyłu pojazdu.

Wszystkie te czynniki przyczyniają się do zwiększenia komfortu jazdy motocyklisty. Pozycja kierującego w przypadku chopperów jest dość specyficzna. Nogi ma on niemal całkowicie wyprostowane a ręce podniesione wysoko i szeroko rozstawione. Specyfikacje przodu motocykla sprawiają, że skręcanie jest o wiele lżejsze i łatwiejsze. W układach wydechowych silników przy tego typu motocyklach jest mniej tłumików. Przez to są one dość głośne i wydają charakterystyczny odgłos.

Na co zwracać uwagę przy zakupie choppera?

Chopper jest cały czas bardzo popularnym rodzajem motocykla. Na rynku można znaleźć wiele modeli, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających motocyklistów. Jeżeli decydujemy się na zakup używanego modelu musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Jeżeli na śrubach zauważymy wyraźne ślady, czy zniekształcenia, może to wskazywać na to, że motocykl był naprawianywcześniej przy pomocy nieprofesjonalnych metod. Równie ważny jest stan silnika pojazdu. Warto zwrócić uwagę na to, czy nie wycieka z niego olej i czy pracuje on równomiernie. Innymi ważnymi elementami do sprawdzenia są: ogumienie, łożyska, ślady prostowania na lagach, przebieg licznika i wiek motocyklu. Istotny jest również wygląd pojazdu, jego kolor, czy materiał wykonania siedziska. Kluczowa jest oczywiście jazda próbna, która zweryfikuje to, czy dany model jest dobrze przystosowany do komfortu jazdy kupującego.

Chopper to motocykl z klasą. Świetnie odnajdą się na nim osoby szukające indywidualnego stylu. Jego użyteczność oraz ponadczasowość urzekną niejednego fana motoryzacji. Przy zakupie choppera warto porównywać oferty i wybrać ten model, który spełni wszystkie oczekiwania kupującego. Wśród modeli używanych często znaleźć można prawdziwe perełki motoryzacyjne.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%