Zamknij

Jak założyć firmę? Poradnik krok po kroku. Najważniejsze punkty. Więcej na Joob.pl

14:04, 20.08.2020 artykuł sponsorowany

Jak złożyć firmę? Poradnik krok po kroku

Założenie firmy to dla wielu osób „czarna magia”. Nic dziwnego, bo wydaje nam się, że trzeba się nabiegać od urzędu do urzędu, wypełniać mnóstwo papierów. Ale nie taki diabeł straszny, jak go malują. Okazuje się, że to znacznie prostsze niż nam się wydaje. Jeśli dosyć już macie wpisywanie w wyszukiwarkę „praca Warszawa” czy „oferty pracy w moim mieście” i marzy wam się własna działalność - to mamy dla was poradnik, jak założyć firmę krok po kroku. Oczywiście chcemy sprostować - nie ma nic złego w tym, że wolicie pracować na etacie. Na pewno znajdziecie sobie taką pracę, jaka was interesuje. Jeśli jednak chcecie robić na własny rachunek - skorzystajcie z naszych porad.

Wypełnienie CEIDG-1

To pierwsza rzecz, którą musicie zrobić. CEIDG to Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. To właśnie tutaj znajdują się najważniejsze informacje o waszej firmie. To punkt, który możecie zrobić przez Internet. Tu wybieramy profil działalności, formę opodatkowania.

Do 7 dni od ewentualnego wprowadzania zmian - tutaj trzeba to również edytować. Jeśli nie mamy jeszcze NIP-u i uzyskamy go później, po wypełnieniu CEIDG - on zaktualizuje się tutaj sam.

Prowadzenie finansów

Musimy wybrać sobie biuro księgowe, które zajmie się prowadzeniem naszych finansów. Jeśli na razie to my będziemy się nimi zajmować - zaznaczamy taką opcję. Możemy to później zmienić bez żadnych konsekwencji. Duże ułatwienie dla mniejszych firm to zdecydowanie się na pomoc internetowego biura księgowego - sprawdza się jednak tylko wtedy, kiedy nie mamy do zrobienia skomplikowanych operacji finansowych i raczej bazujemy na rozliczeniach na fakturę i nic więcej.

ZUS

Tutaj, w zależności od naszego profilu działalności, wypełniamy ZZA lub ZUA. O tym warto sobie dokładnie poczytać. Takie formularze można uzupełnić podczas wypełnienia CEIDG, ale oryginały w ciągu 7 dni od wysłania wniosku należy dowieźć lub wysłać poleconym do swojego oddziału.

Urząd Skarbowy

Ten punkt interesuje nas, jeśli będziemy płatnikami VAT. Jeśli nie, to ten punkt pomijamy. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się, że będziemy płatnikami VAT - należy pofatygować się do urzędu i tam uzupełnić VAT-R. I w sumie na tym ten punkt ma swój finał.

Pieczątka firmowa

To punkt również bardzo ważny, bo pieczątka firmowa często będzie występowała tam, gdzie nasz podpis. Pieczątka czasami może spokojnie zastąpić podpis - a to może wykonać nasz pracownik, jeśli takowego będziemy zatrudniać. Na pieczątce musi być pełna nazwa firmy, z imieniem i nazwiskiem właściciela, adres biura, numer telefonu i e-mail, REGON i NIP.

Konto firmowe

To w zasadzie ostatni punkt, ale tak samo ważny. Musimy założyć sobie konto firmowe, przez które będą robione wszystkie operacje finansowe. Warto zapoznać się z propozycjami banków i porozmawiać z konsultantami, aby wybrać taki bank, który jest idealny dla przedsiębiorców. Do założenia firmowego konta w banku potrzebny jest nam dowód osobisty i wydruk wniosku CEIDG. Kiedy uzyskamy już nr konta - trzeba go wprowadzić do CEIDG.

I tyle! Widzicie? To nie jest takie trudne, jakby się wydawało. Tak naprawdę kilka dni i możecie cieszyć się z bycia przedsiębiorcą.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%