Zamknij

Ciężarówki dwupaliwowe Diesel-CNG zwolnione z opłat drogowych w Niemczech

07:05, 21.05.2019 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

Od stycznia tego roku wszystkie pojazdy ciężarowe powyżej 7,5 tony zasilane napędem dwupaliwowym Diesel + CNG mogą skorzystać z całkowitego zwolnienia z opłat drogowych na terenie Niemiec. Kwota jaką można zaoszczędzić dzięki instalacji dual fuel CNG jest równa miesięcznym wydatkom na Toll Collect. 100% ulga obowiązuje do końca 2020 roku.  

System zasilania dwupaliwowego - instalacja VELA Diesel oferowana przez firmę ELPIGAZ - nie ingeruje w fabryczny układ zasilania silnika olejem napędowym. Pojazd z taką instalacją może jeździć tylko na dieslu osiągając pełną moc lub w systemie DUAL FUEL przy jednoczesnym podawaniu dwóch paliw: oleju napędowego i gazu. Korzystając z przełącznika kierowca wybiera podczas jazdy rodzaj systemu zasilania:  Diesel lub DF tj. DUAL FUEL czyli Diesel + CNG. W instalacjach dwupaliwowych gaz jest tylko dodatkiem do diesla, ale taka instalacja spełnia niemieckie wymogi do uzyskania ulgi.

„Klienci, którzy zamontowali w swoich pojazd nasz system dual fuel CNG, uzyskali już zwolnienie z Toll Collect i jeżdżą bez opłat.„ – mówi Grzegorz Jarzyński, prezes spółki ELPIGAZ, która właśnie uruchomiła nowe centrum montażu w Grudziądzu przy ul. Magazynowej.

Instalacja dual fuel CNG może być zamontowana w każdym pojeździe (z wyłączeniem ADR) niezależnie od rocznika, zarówno w aucie będącym własnością firmy, jak i w leasingu. Dzięki uldze z myta koszt instalacji zwróci się w ciągu kilku miesięcy.

Firma ELPIGAZ posiada największe w Polsce doświadczenie w zakresie instalacji dual fuel. W 2010 roku jako pierwsza uzyskała świadectwo homologacji sposobu montażu instalacji gazowej w silnikach wysokoprężnych, a od 2013 roku posiada homologację sposobu montażu instalacji przystosowującej dany typ pojazdu do zasilania gazem w pojazdach kategorii M2 i N2, M3 i N3 z zapłonem samoczynnym, z możliwością jednoczesnego zasilania olejem napędowym (ON) i gazem ziemnym sprężonym (CNG). Świadectwo homologacji jest niezbędne dla uzyskania wpisu w dowodzie rejestracyjnym pojazdu o przystosowaniu do zasilania gazem (CNG), pozwalającego na użytkowanie pojazdu dual fuel na terenie całej Europy.

ELPIGAZ oferuje szybką realizację montaży dla całych flot, z możliwością adaptacji nawet do 30 pojazdów tygodniowo, a także kompleksowe wsparcie niezbędne do uzyskania wpisu w dowodzie rejestracyjnym (CNG). Umożliwia to szybkie skorzystanie z ulgi dla wszystkich pojazdów wyposażonych w instalację dual fuel. Przy założeniu, że firma transportowa, posiadająca dużo pojazdów, za przejazd po niemieckich drogach płaci średnio 1000-1300 euro miesięcznie za każdy pojazd, traci dziesiątki tysięcy tylko przez czekanie (np. ze względu na długie terminy realizacji montażu całej floty).

Na stronie http://www.elpigaz.com/pl/kalkulator-prognozowanych-oszczednosci/ na podstawie danych z faktur Toll Collect można samodzielnie obliczyć zysk z adaptacji pojazdów na zasilanie dwupaliwowe CNG oraz korzyści z ulgi, w zależności od terminu dokonania montażu.

Aby uzyskać zwolnienie z opłaty drogowej w Niemczech, po montażu instalacji dual fuel CNG (zakład montażowy zapewni wymagany prawem odbiór zbiornika przez TDT), należy dokonać wpisu instalacji CNG do dowodu rejestracyjnego pojazdu w urzędzie komunikacji, a następnie wystąpić do Toll Collect z odpowiednim wnioskiem o zwolnienie z opłat. Termin na uzyskanie zezwolenia Toll Collect na stosowanie 100% ulgi z myta w danym pojeździe (zasilanym dual fuel CNG) to okres kilku tygodni. Należy jednak podkreślić, że ulga obowiązuje już od momentu złożenia wniosku w Toll Collect. Po uzyskaniu zezwolenia przewoźnik nie płaci już myta i występuje o zwrot za myto zapłacone w okresie między złożeniem wniosku a wydaniem zezwolenia.

Więcej informacji można znaleźć na stronie ELPIGAZ lub bezpośrednio u konsultantów firmy tel. +48 692 396 000

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (1)

jaja

0 0

ciekawe 08:32, 14.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© chelmza365.pl | Prawa zastrzeżone