Zamknij

Objazd sołtysów po Gminie Chełmża

08:05, 29.06.2019 | K.Orłowska
REKLAMA
Skomentuj

Tegoroczny objazd sołtysów po Gminie Chełmża to jeden z punktów czerwcowej narady z Wójtem Gminy Jackiem Czarneckim. Wcześniej odbyła się narada w Urzędzie, którą zdominowały podstawowe zagadnienia z pracy sołtysa, czyli procedura przygotowania i przeprowadzenia zebrania wiejskiego i funkcjonowanie funduszu sołeckiego. Była także mowa o wynajmie świetlic wiejskich i o zasadności wydatkowania środków pochodzących z wynajmu. Skoro sezon letni, to też został przedstawiony sołtysom system obkaszania ich miejscowości. Zasady są jasne: gmina w sezonie gwarantuje dwa obkoszenia wsi i dodatkowe związane z imprezami gminnymi, a koszty już pozostałych muszą  zostać  pokryte przez sołectwa z własnych funduszy. Była też mowa o bezpieczeństwie podczas festynów sołeckich, czyli o czym powinien pamiętać organizator w przypadku organizowania imprezy i poinformowano sołtysów o zasadach obowiązujących pozwoleń na alkohol podczas festynów i imprez w sołectwach.

I jak to zawsze bywa, podczas takich narad sołtysów był też i ten punkt bardziej uroczysty. Sołtysi wspólnie z Wójtem Jackiem Czarneckim pamiątkowym i okazałym pucharem uhonorowali Sołtysa Liznowa Andrzeja Ośmiałowskiego  za 25 lat sprawowania tego urzędu. Sołtys Ośmiałowski nie pozostając dłużny, oficjalnie zaprosił swoje koleżanki sołtyski i kolegów sołtysów, Wójta i kadrę urzędu na tegoroczne spotkanie opłatkowe do Liznowa. Sołtys Andrzej Ośmiałowski funkcję sołtysa objął w grudniu 1994 roku.

Naradę poprowadził Wójt Jacek Czarnecki z obecną kadrą Urzędu. Gościem obrad był także Przewodniczący RG Janusz Iwański.
Druga część spotkania odbyła się już w terenie. Rozpoczęła się od Bielczyn, kolejno przez Windak, Głuchowo, Parowę Falęcką, Bogusławki, Kończewice, Nową Chełmża, Witkowo, Bocień, Szerokopas, a kończąc na Mirakowie. A po drodze niespodzianki: zaproszenie na smaczną drożdżówkę w Parowie Falęckiej i lody ufundowane przez sołtysa Drzonówka. Dziękujemy!
Tym razem jak to w popularnym powiedzeniu ,,Cudze chwalicie, swego nie znacie…” – tegoroczny czerwcowy objazd sołtysów zaplanowany został po naszych rodzimych miejscach. Czasami wystarczy przejechać tylko kilkadziesiąt kilometrów, by znaleźć się w pięknym otoczeniu! Jednak z główniejszych punktów objazdu, stały się świetlice wiejskie, te mniej znane i odwiedzane, którym jeszcze wiele  brakuje do doskonałości, ale i też te, które z uwagi na ostatnią ich "metamorfozę” warto było zobaczyć.

(K.Orłowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© chelmza365.pl | Prawa zastrzeżone