Zamknij
REKLAMA

Objazd sołtysów po Gminie Chełmża

08:05, 29.06.2019 | K.Orłowska
Skomentuj
REKLAMA

Tegoroczny objazd sołtysów po Gminie Chełmża to jeden z punktów czerwcowej narady z Wójtem Gminy Jackiem Czarneckim. Wcześniej odbyła się narada w Urzędzie, którą zdominowały podstawowe zagadnienia z pracy sołtysa, czyli procedura przygotowania i przeprowadzenia zebrania wiejskiego i funkcjonowanie funduszu sołeckiego. Była także mowa o wynajmie świetlic wiejskich i o zasadności wydatkowania środków pochodzących z wynajmu. Skoro sezon letni, to też został przedstawiony sołtysom system obkaszania ich miejscowości. Zasady są jasne: gmina w sezonie gwarantuje dwa obkoszenia wsi i dodatkowe związane z imprezami gminnymi, a koszty już pozostałych muszą  zostać  pokryte przez sołectwa z własnych funduszy. Była też mowa o bezpieczeństwie podczas festynów sołeckich, czyli o czym powinien pamiętać organizator w przypadku organizowania imprezy i poinformowano sołtysów o zasadach obowiązujących pozwoleń na alkohol podczas festynów i imprez w sołectwach.

I jak to zawsze bywa, podczas takich narad sołtysów był też i ten punkt bardziej uroczysty. Sołtysi wspólnie z Wójtem Jackiem Czarneckim pamiątkowym i okazałym pucharem uhonorowali Sołtysa Liznowa Andrzeja Ośmiałowskiego  za 25 lat sprawowania tego urzędu. Sołtys Ośmiałowski nie pozostając dłużny, oficjalnie zaprosił swoje koleżanki sołtyski i kolegów sołtysów, Wójta i kadrę urzędu na tegoroczne spotkanie opłatkowe do Liznowa. Sołtys Andrzej Ośmiałowski funkcję sołtysa objął w grudniu 1994 roku.

Naradę poprowadził Wójt Jacek Czarnecki z obecną kadrą Urzędu. Gościem obrad był także Przewodniczący RG Janusz Iwański.
Druga część spotkania odbyła się już w terenie. Rozpoczęła się od Bielczyn, kolejno przez Windak, Głuchowo, Parowę Falęcką, Bogusławki, Kończewice, Nową Chełmża, Witkowo, Bocień, Szerokopas, a kończąc na Mirakowie. A po drodze niespodzianki: zaproszenie na smaczną drożdżówkę w Parowie Falęckiej i lody ufundowane przez sołtysa Drzonówka. Dziękujemy!
Tym razem jak to w popularnym powiedzeniu ,,Cudze chwalicie, swego nie znacie…” – tegoroczny czerwcowy objazd sołtysów zaplanowany został po naszych rodzimych miejscach. Czasami wystarczy przejechać tylko kilkadziesiąt kilometrów, by znaleźć się w pięknym otoczeniu! Jednak z główniejszych punktów objazdu, stały się świetlice wiejskie, te mniej znane i odwiedzane, którym jeszcze wiele  brakuje do doskonałości, ale i też te, które z uwagi na ostatnią ich "metamorfozę” warto było zobaczyć.

(K.Orłowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz